START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH

All On 4 İmplant Tekniği Nedir ?

All on 4 tekniği 10 yıldan beri kullanılan ve bilimsel başarısı kanıtlanmış bir tekniktir. Teknikte 2 tane implant çenelerin arka bölgelerine 30 – 35 derecelik açıyla yerleştirilirken diğer 2 implant ön tarafa yerleştirilir. Alt çenede büyük azılar bölgesin de kemik eridiği zaman buradan geçen alt çene siniri (n.alveolaris inferior ) , üst çenede ise maksiller sinüsler bu bölgelere implant yapılmasına engel olurlar. Buralara implant yapmak için ileri cerrrahi tekniklere ihtiyaç duyulur ki bu da hasta için yaklaşık 1 yıllık tedavi süresi ve yüksek maliyet demektir.  All on 4 tekniğinde ise bu anatomik engellerin önünde hastaya sabit bir protez yapılma şansını verir. Hastalar all on 4 tekniğinde sabah implantları yerleştirilip akşamları da geçici sabit protezlerine kavuşur. 3-4 ay sonra ise kalıcı esas protezleri yapılır. Bu süre sırasında hastalar hiç dişsiz yaşamazlar.

All On 4 İmplant Tekniği Tedavisi Nasıl Yapılır?

All on 4 tedavisinde tedavi öncesi hastalardan ölçü alınıp geçici protezleri hazırlanır. Lokal anestezi altında hastanın çekilecek dişleri varsa bunlar çekilerek implantları yerleştirilir. Hastalardan implantların üstünden ölçü alınarak yapılan geçici protezler  bu implantlara uygulanır.

All On 4 İmplant Tekniği Kimlere Yapılır ?

All on 4 tekniği implant yapılabilecek tüm hastalara uygulanabilir. Tek koşul hastaların çenelerinde hiç dişleri olmamasıdır. Bu teknik çenelerinde diş olmayan hastalara uygulanır.

All On 4 İmplant Tekniği Sonrası Neler Yapılmalı

Hastaların verilen ilaçları düzenli kullanmaları ve birkaç gün sıcak yememeleri gerekir. All on 4 ile yapılan dental implant hastalarının geçici protez dönemlerinde hiç bir koşulda sert besinler yememeleri gerekir. Hastalar mutlaka yumuşak diyetle beslenmelidirler. Bunun nedeni diş imlantlarına gelen yükün azaltılmasıdır. 3 ay sonra yapılan kalıcı protezlerde normal besin tüketimine başlayabilirler.

Diğer önemli nokta geçici protezlerde bir kırık oluşursa mutlaka hekimlerine gitmeleri gerekir. Kırık protezler implant kaybına neden olabilirler.

All On 4 İmplantın Avantajları Nelerdir?

Hastalara ileri cerrrahi tekniklere ihtiyac duyulmadan aynı gün implant ve protezlerinin yapılmasıdır. Hastalar hareketli protezleri ile gelip aynı günün akşamı sabit protezleri ile evlerine giderler. Yapılan operasyonun sıkıntısı yara yerlerine herhangi bir baskı olmamasından dolayı çok azdır.

All On 4 İmplantın Dezavantajları Nelerdir?

All on 4 tekniğinde implantların açılı yerleştirilmesi tecrübe gerektirir. işlemi uygulayacak çene cerrahının tecrübeli olması önemlidir. Diğer önemli faktörde yapılacak geçici ve kalıcı protezlerin bu konuda deneyimli bir diş laboratuvarı tarafından yapılması tedavinin başarısı ve uzun süreli olması açısından çok önemlidir.

All On 4 İmplant Tedavi Fiyatları

All on four tekniğinin fiyatları;

  • Yapan hekimin tecrübe ve bilgisi
  • Yapılan kliniğin koşulları
  • Kullanılan implantın marka ve kalitesi
  • Yapılan işlemin zorluğu
  • Diş laboratuvarının kalite ve tecrübesine bağlı olarak değişmektedir.